Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Projekt > O projektu

O Projektu

Projekt Enersol vznikl jako následovník česko-holandského projektu z období 2000-2004 ve kterém měly vybrané školy a jejich učitelé možnost získat první zkušenosti z výuky obnovitelných zdrojů energií a investování do alternativní energetiky v Holandsku. Výsledkem tohoto projektu byla přeložená skripta, která však nenašla uplatnění na našich středních školách (témata nebyla akreditována jako ŠVP). Počátkem roku 2005 došlo k dohodě s MŽP, aby projekt byl realizován jako „národní program“ s tím, že kromě MŽP bude podpořen hejtmany jednotlivých krajů, MŠMT, NÚV a SFŽP. V tomto období se do projektu Enersol každoročně zapojují střední školy z 10 – 11 krajů.

Projekt má vytvořenou organizační a personální strukturu. V krajích pracují regionální centra, která řídí autorská kancelář projektu (Ludslavice 133, 768 52 Míškovice, j.herodes@tiscali.cz). Regionální centra zodpovídají za vytvoření sítě partnerských středních škol, která metodicky i odborně řídí k uplatnění jednotné metodiky a každoročně aktualizovaných pravidel. Průměrně je v jednotlivých ročnících zapojeno mezi 75 – 80 středními školami. Největší partnerská základna je v Praze (15 škol), na Vysočině (14 škol), Středočeském kraji (12 škol) a v Jihomoravském kraji (12 škol).

Metodika a pravidla jsou projednávány na radách partnerů, zejména třídenní konferenci uspořádané ve třetím týdnu měsíce července. Na metodice se podílí i Národní ústav pro vzdělávání, který deleguje tým svých expertů do role porotců na krajských konferencích a dále na celostátní a mezinárodní konferenci a přehlídce žákovských projektů.

Cílovou skupinou projektu jsou žáci i jejich učitelé-koordinátoři EVVO.

Projektové práce jsou zaměřeny na témata OZE, energetické úspory a omezování emisí. Do projektu se mohou zapojit všechny školy, nejen technického zaměření. Velkou výhodou pro regionální centra je jejich spolupráce s gymnázii, ale i s obchodními akademiemi, stavebními a strojními průmyslovkami nebo středními zdravotnickými školami.

Vrcholem projektu jsou krajské, celostátní a mezinárodní přehlídky, na kterých vystupují žáci s nejlepším hodnocením odborných porot (členové reprezentačních družstev).

Mezinárodně projekt spolupracuje v největším rozsahu se středními školami na Slovensku, kde je zřízeno regionální centrum Enersol SK při Strednej odbornej škole V. P. Tótha, zajímavé projekty jsou prezentovány i žáky z Polska, Německa, Rakouska a Slovinska.

Nejkvalitnější a početně nejnavštěvovanější krajské přehlídky jsou pořádány v Praze, Na Vysočině, v Letovicích, Rakovníku a v Otrokovicích.

Odborné poroty pracují podle platné metodiky a jejich složení je tříčlenné z řad odborníků na energetiku, NÚV, resp. zřizovatelů škol nebo externích spolupracovníků.

Gesci nad projektem každoročně přijímají: předseda vlády ČR, ministři MPO, MŠMT a MŽP a hejtmani, radní nebo vedoucí odborů zřizovatelů škol.

Projekt je prezentován ve Výborech pro školství nebo ŽP v Parlamentu ČR, v Senátu i Poslanecké sněmovně.